Masky a mlžení - problémy a řešení

 

Mlžení skel masek je jedním ze základních problémů paintballu, respektive paintballové výstroje. V extrémním případě se vám maska po krátké chvíly rychle zamlží a vy neuvidíte ani na krok, přičemž v takovém případě toho samozřejmě moc nenabojujete. Sundavat a čistit si masku při hře pochopitelně s ohledem na vlastní bezpečnost samozřejmě také dost dobře nejde.

Problémy s mlžením se pokouší řešit různé antimlžící přípravky, termální skla a "klimatizované" masky, ale žádné takové řešení nefunguje bezezbytku. Problémů s mlžením se nikdy nezbavíte, dokud si nepořídíte vlastní masku a individuálně si ji neupravíte. Šance že vám jakožto nováčkovi někdo půjčí právě tu masku která je pro vás optimální je velmi malá a to nejen z toho důvodu, že do erární výstroje nikdo neinvestuje tolik (peněz ani času), jako do své osobní (na druhou stranu se ale k takové výstroji také jen málokdo jako ke své vlastní také chová).
 
 

Kdy problémy očekávat - vliv terénu, klimatu a denní doby

Problémy se zamlžováním skel se nejvíc projevují za současného velkého vlhka a horka, nebo naopak za teplot hluboko pod bodem mrazu. V zimě způsobují komplykace velké rozdíly teplot pod maskou a venku, v létě se zas víc potíte a je tu i větší vzdušná vlhkost. V obou případech je mlžení horší tehdy, když se nepohybujete, ale jste zalezlý někde v provlhlém ďolíku za větrem. Při pohybu vám totiž proudění vzduchu prostor pod sklem ventiluje, zatímco při vyčkávání jednak k ničemu podobnému nedocháží a druhak jste zpravidla níž (ležíte, klečíte) a tedy jednak blíž ke zdrojům vlhkosti a druhak dál od míst kde vzduch přirozeně proudí.


Jak se chovat během hraní

Masku si je nutné předně správně nasadit - tak aby vám bezpečně seděla na hlavě a aby vám utahovací řemen spolehlivě přitlačoval těsnění okolo skel k hlavě. Pokud maska nemá vhodné těsnění (což bohužel mnoho z nich nemá), je to velmi těžké pořízení, protože ať děláte co děláte, budete si dýchat pod sklo, což se velmi rychle projeví. Alespoň trochu si můžete vypomoci obyčejným šátkem, nebo kusem přiměřeně čistého hadru které při vhodném navázání jednak vytvoří dodatečné těsnění, druhak sají pot a nakonec i odvedou vámi vydechovaný vzduch trochu dál od skla (obdobně tak se to řešilo u prvních paintballových masek které těsnění prakticky ani neměly a podobali se potápěčským brýlím). Navazování šátku je ale úplná alchymie a přesto jde jen o vyloženě nouzové řešení - dobré těsnění na masce je prostě základní věc bez které se dost dobře obejít nejde.

Při hře se je vhodné pokud možno neustále pohybovat a vyhýbat se vlhkým, níže položeným místům. Schovávat se v promáčených ďolících nebo lehat do mokré trávy není dobrý nápad. Postupovat bažinou kde se vzduch nehne také ne. Zastavovat se je naopak vhodné na místech kde je průvan - např. u okna, v chodbě, podél rohů (zvláště delších) budov, uprostřed lesní cesty, na palouku nebo v jakýchkoliv podobných místech kde to alespoň trochu fouká. Během půl minuty pobytu, nebo pár vteřin rychlejšího pohybu takovýmto prostorem pak můžete mít i silně zamlžené sklo dokonale vyčištěné přírodními silami - ventilátorem matky přírody. Vždy tu ale pochopitelně jde o určitý kompromis mezi paintballovou "protimlžící" a "bojovou" taktikou, ale také o celkovou dobrou volbu hracího prostoru.

Jakmile se PO hře ocitnete v bezpečném prostoru (tzn. tam kde se JISTĚ nehraje ani nestřílí), masku si vždy okamžitě sundejte, nechte ji co nejdéle "větrat" a velmi pečlivě si ji nasaďte až bezprostředně před začátkem další hry. Mezi hrami si vždy důkladně vysuště molitanové těsnění - pakliže nasákne potem, brzy končíte. Stejně tak si vždycky z obličeje setřete pot, protože jinak se z vás bude odpařovat, nebo stékat kam? Netřeba říkat, že nadměrně teplé oblečení také nelze zrovna doporučit (častá chyba nováčků snažících se vytvořit si "pancéřování") a různé kapucy, kukly, případně maskovací propriety, které brání větrání masky podporují mlžení stejně tak spolehlivě.

Pakliže dostanete do masky zásah, co nejlépe si ji potom vyčištěte, optimálně za použití jemného a suchého papírového ubrousku nebo kapesníku a čistícího/protimlžícího přípravku. Špinavé a mastné sklo je k mlžení daleko náchylnější, nehledě na to, že nečistoty na skle sami o sobě omezují viditelnost. Pravidelně si sklo mezi hrami otírejte ikdyž vypadá čistě a nejsou na něm dosud patrné známky zamlžování - průběžně se na něm totiž sráží vlhkost v tenkém filmu který okem nevidíte. Alespoň vždy na začátku každé hry by vaše sklo mělo být čisté a suché! Jediné co na něm může být je tenký film protimlžícího přípravku (netřeba jím plýtvat, na celou plochu skla docela stačí pár kapek, větší vrstva na sebe naopak nabaluje nečistoty). Při čistění skla si ale dávejte dobrý pozor, protože materiál z něhož je vyrobeno je sice pevný a odolný proti nárazu, ale překvapivě lehko se poškrábe.


Výběr a úprava vaší osobní masky

Jak už bylo řečeno, problémy s mlžením nikdy neodstraníte dokud si nepořídíte vlastní masku a individuálně si ji neupravíte. Paintballová maska je totiž asi stejně tak individuální záležitost, jako váš obličej a šance že vám někdo půjčí právě tu masku která bude optimální právě pro vás je jen velmi malá.

Maska kterou si pořídíte nemusí být ani drahá ani nemusí mít populární termální sklo. To co je skutečně důležité je, aby vám její základní tvar vyhovoval - se vším ostatním se dá něco dělat, ale pokud se do masky prostě "nevejdete", její nošení vám bude už na první pohled nepohodlné, nebo nebude krýt to co by podle vás krýt měla, máte smůlu, protože náprava těchto věcí je velmi obtížná, pakliže vůbec možná. Důležité zkrátka je, aby vámi zvolená maska měla pro vás osobně vhodné tvarování těla masky i skel (pokud nenosíte brýle a nevlastníte zbraň notoricky známou obtížným zalícením (např. Traccer), můžete si rovnou blahopřát, protože budete mít mnohem snažší práci).

Základní věcí (u které by jste s úpravami měly začít) je dobré utěsnění v místech kde vám maska přiléhá k obličeji. Pakliže zde totiž maska dobře netěsní, horký a vlhký vzduch který vydechujete se rychle dostane pod sklo a tady brzy udělá své. Mnoho masek má bohužel vyloženě špatné těsnění, nebo přinejlepším těsnění, které vyhovuje jen velmi malému procentu hráčů. Pomoc je velmi jednoduchá - opatrně z masky originální těsnění strhněte a podle něj vyřízněte nové. Nejlepří je dvouvrstvé těsnění - základní tenří vrstva z neoprenu a na něm druhá z přiměřeně tlustého a měkkého molitanu který vám spolehlivě dolehne k obličeji a vytvaruje se podle něj. Obojí lze jednoduše lepit vteřinovým lepidlem.

Pružný upevňovací popruh je další důležitou součástí masky. Vetšinou není vyloženě špatný, ale často potřebuje pár úprav, aby se dal spolehlivě utáhnout na vámi požadovanou úroveň a aby si ji byl schopen v průběhu hry i uchovat. Většina popruhů je totiž dnes stavěna tak, aby je bylo možné hlavně snadno nasadit a utáhnout, nikoliv aby šly dobře stáhnout a dobře držely.

Další do čeho se můžete pustit jsou větrací otvory, především v oblasti okolo úst a brady. Zdá-li se vám jejich počet nedostatečný, můžete opatrně a uvážlivě doplnit další - řídit se lze jednoduše tím jak silně jsou perforována nejslabší místa masky..

Pokud chcete hrát ve skutečně extrémních podmínkách, nebo si hrát na snajpry (k čemuž ve většině případů nějaké to plazení ve sračkách, vyčkávání a spousta krycích propriet patří) neobejdete se bez "klimatizace". Speciální ventilátory pro paintballové masky jsou bohužel dost drahé a často také popravdě nic moc. Nejlepší je svěřit to vlastním rukám - z ventilátoru do PC, pár kablíků, malého přepínače a dobíjecí baterie si můžete během půl hodiny za méně peněž ubastlit daleko lepší výrobek. Optimální je použít malých 12V ventilátorků pro notebooky ve spojení s 9V nabíjecí baterií. Ventilátorky pokud možno s kuličkovými ložisky - jsou dražší ale mají menší hlučnost.

Důležitá je i častá výměna skel vaší masky a to nejen z důvodu bezpečnosti, ale i kvůly lepšímu vidění - poškrábané sklo ničemu neprospívá a zvláště při začínajícím mlžení, nebo za zhoršených světelných podmínek se drasticky podílí na snížení viditelnosti. Pro většinu masek je dnes dostupné termální sklo a někdy už ani není tak drahé (například řada skel JT Elite). Pokud si můžete dovolit jeho pravidelnou obměnu a nezpůsobuje-li vám jiné problémy, nemusí být špatné si jej pořídit. Neočekávajete od něj ovšem zázraky. Termální sklo je perfektní pokud hrajete krátké hry za dobrého počasí (malá vlhkost, lehký vánek), takže je skvělé například pro hráče sportovního paintballu, ale v opravdu extrémních podmínkách samo o sobě zpravidla nefunguje (někdy to dokonce vypadá že spíš škodí), jeho čištění je pak daleko komplykovanější a hráči kteří jsou zvyklý na něj spoléhat se zde také ocitají v daleko větší nevýhodě než hráči kteří jsou prostě navyklý problémy s mlžením řešit. Lidem kteří nosí pod maskou brýle je také termální sklo zcela k ničemu a spíš než aby jim pomáhalo jim jen další problémy způsobuje (o to víc se jim pod ním mlží brýle). Tvrzení že termální sklo probémy s mlžením vyřeší zkrátka není ani v nejmenším dobré věřit.
 

Přidat komentář