TIPPMANN X7 - MODULÁRNÍ SYSTÉM PRO NÁROČNÉ

 

Před týdnem jsme vám představili první značkovač se skutečně milirary vzhledem a vida, hned tu máme další, tentokrát od Tippmanna. Předchozí Tacamo AK47 byl paintballovou variací evergreenu ze světa automatických zbraní, nyní si představíme spíše moderní pojetí, odkazující na současné modulární systémy.

 

Tuning: není

Představte si: z travin před vámi se nečekaně vztyčí postava oblečená v maskáčích splývajících s okolním terénem, hlavu ji kryje stejně kamuflovaná maska skrze níž se na vás upírají divoce planoucí oči a v rukou třímá cosi podivného, připomínajícího zbraň klingonů ze startreku... Děsivá představa, co? Ale to je bohužel realita, jak jsem se již zmínil v předchozím článku, paintball značkovačům reálného vzhledu nepřeje a tak až na několik více či méně povedených vyjímek musíme vzít zavděk prapodivnými zbraněmi, hodícími se spíše do nekonečných sci-fi seriálů. Proč tomu tak je, dodnes nechápu a myslím, že ani vy. Ale přece jen tlak trhu je neúprosný a američtí výrobcové snad konečně pochopili, že nepustí-li na trh military modely, udělá to za ně číňan a tak se pomalu a neochotně probouzejí a my tak díky tomu máme dnes možnost představit si nový značkovač X7 od Tippmanna.

Tak tedy X7 je novinkou firmy Tippmann, známého a dlouholetého výrobce velice kvalitních a povedených (alespoň dříve tomu tak bylo, jen vzpomeňte na modely Pro-Am a Pro-Carbine!) značkovačů a vypadá to, že navíc i novinkou povedenou. Koncepce tohoto značkovače je modulární, základní model si tedy můžeme upravovat a přestavovat v mnoha individuálních kombinacích nebo 20. základních variantách, což jak jistě uznáte musí uspokojit každého. X7 vychází z oblíbeného modelu A5 (pořád nechápu proč byl tak oblíben, oproti Pro-Lite nic lepšího nenabízel a ani kvalita už nebyla taková, jako u předchozích modelů) ale přece jenom je lépe vybaven a lépe i vypadá. Tělo působí dostatečně robustně a bytelně a oproti A5 je i poněkud větší, což beru v této kategorii jako plus. Z levé strany je opatřeno natahováním závěru, firemním logem a přepínačem střelby , který odkazuje na "ostrý" model H&K (on vůbec na pohled X7 působí tak nějak heklerovsky, což je dobře) pravou stranu hyzdí pístek natahování zásobníku a zásobník. Ten je v podstatě stejný jako u A5, tedy cyclon feed a je jen poněkud nižší a protáhlejší a nutno říci, že tento nový tvar mu svědčí. Vrtulky podavače jsou z měkčího plastu nežli u A5 a tak snad nebude tolik problémů s křehkými kuličkami. Hřbet X7 je po celé délce vybaven 20 mm lištou ( konečně standardní 20 mm lišta, oněch paintballových 11 mm je úchylnost, nedá se na ně nic sehnat) a je tak umožněno použití široké škály zaměřovačů, kolimátorů a optik. RIS lišty jsou i na bocích a zespodu značkovače, můžeme si tedy dopřát i laserový zaměřovač za 190; Kč nebo i baterku, abychom v šeru nezakopli o pařez a nevyvrtli si kotník a to vše tedy naráz! Miřidla jsou stavitelná, odnímatelná a na prd. Hlaveň je dlouhá 8,5 palce a slouží k vyzkoušení značkovače, zde vřele doporučuji alespoň 14" SP AA, X7 si ji rozhodně zaslouží, otrlejší jedinci si mohou dopřát klidně i hlaveň dlouhou 20". V této souvislosti si neodpustím poznámku o tom, jak vytrvale mezi hráčskou veřejností přetrvávají fámy o vhodnosti ultra dlouhých hlavní, vězte tedy, že podstatná je kombinace - správně nastavená zbraň, kvalitní kulička a hlaveň s kvalitní vnitřní konstrukcí.

Co mě však nejvíc zaujalo, byla ona již zmíněná modularita, zde si můžeme opravdu vyhrát a dopřát si, co nám naše kapsa dovolí a v tom tkví kouzlo X7. Můžeme tak mít třeba H&K G36, M4/16, MP5 nebo i Kalašnikov (vše vzhledově samozřejmě s přihmouřením obou očí) anebo si klidně můžeme postavit vlastní model, což je na tom to nejlepší. Dokoupit si dokonce můžeme i pažbičku s el. spouští a střílet tak kadencí až 20 kul/sec, to ale dle mého názoru X7 stylově znehodnotí, na druhou stranu ji přidá na požadovaném a potřebném výkonu, rozhodnutí je tedy na každém z vás. V nabídce má být i Flatline hlaveň, kterou doporučuji všem, kdož soutěží v dostřelu. Co se mi také velmi líbilo, bylo očko na konci těla které nám umožní použití dvoubodového popruhu, což je věc nadmíru vítaná a praktická a při celodenním nošení tak značně uleví našim rukám.

Střelba byla s X7 příjemná, značkovač se dobře drží, zásobník nezavazí a pracuje spolehlivě. Po vystřílení asi 200 kuliček DraXxus Frostbite nebyl žádný trh, ale jak se ukázalo ( a předpokládalo) základní hlaveň přesností zrovna nevyniká. X7 je kompaktní, působí kvalitně a spolehlivě, vše je pečlivě zpracováno, vždyť i pancéřová hadička pro přívod média do značkovače je černá a neruší tak celkový vzhled, design je povedený. Jak si X7 povede a jak se osvědčí ukáže samozřejmě až praxe ale jestli bude X7 tak dobrá jak i vypadá, nebude nad čím váhat.

x7_001.jpg
x7_003.jpg
x7_004.jpg
x7_008.jpg
x7_009.jpg
 
Za zapůjčení díky Paintball Shopu Brno

Přidat komentář