PAINTBALLOVÁ PISTOLE TIPPMANN TPX

 

Boj v budovách a na krátké vzdálenosti v členitých prostorách vyžaduje krátkou jednoruční zbraň, která je pohotovější, uvolní druhou ruku pro otevírání dveří nebo odsunutí překážek při zachování střelecké pohotovosti. Je pravda, že v paintballu byla (a je) nabídka krátkých zbraní velmi omezená, srovnáme-li s airsoftem. Sem tam s Alešem při vzpomínání nad lahví Bio čaje:) na "staré dobré časy"  shledáme, že nejkrásnější období bylo v ranných časech moravského paintballu, někdy kolem roku 1994, kdy jsme bojovali s pistolemi PGP s desetiraným zásobníkem, tyto hry byly velice akční a adrenalinové, alespoň v našich vzpomínkách. A ono vzpomínání na tyto pistolové časy přivedlo Aleše k napsání tohoto zajímavého článku o paintballové pistoli Tippmann TPX.

 

Tuning: není

Konečně se mohou radovat i fandové pistolí, firma Tippmann vyrobila model TPX určený pro všechny příznivce military a odpůrce kropení.

Pistole TPX má nový, kompaktní vzhled a její konstrukce je lehká, velmi jednoduchá na údržbu a nabízí mnoho možností různých úprav dle požadavků hráče. Zdá se, že po letech se konečně podařilo někomu vyrobit kvalitní pistoli pro paintball. V přední části pistole pod hlavní je umístěna RIS 20 lišta pro instalaci laseru nebo svítilny. To jsou věci, které využijete hlavně v budovách a temných zákoutích továren, kde tak rádi hrajete.

K pohonu pistole se používají jednorázové 12gramové CO2 bombičky. Bombička je na zbrani umístěna pod hlavní a výměna CO2 je velice rychlá díky víčku, které má bajonetový záchyt. Stačí pootočit jen o čtvrt otáčky k jejímu plnému zajištění. K propíchnutí bombičky dochází až při prvním zmáčknutí spouště, což je velká výhoda v případě, že pistoli používáte jen jako záložní zbraň a třeba na její použití v akci ani nedojde. Přiznám se, že s propichováním CO2 byl ze začátku trochu problém, protože v zajišťovací zátce byl od výroby špatně nastavený imbusový šroub, který příliš tlačil na bombičku. Musel jsem jej povolit a pak pomalu utahovat, aby se bombička propíchla a nepromáčkla těsnění kolem propichujícího trnu.

Zásobníky mají kapacitu 8 kuliček a zasunují se zespodu do rukojeti jako u normálních pistolí. V pažbičce zbraně jsou tři otvory, díky kterým můžete sledovat kolik je zásobníku ještě kuliček což může být jen při kapacitě 8 ran dost podstatná informace.

Hlaveň TPX má shodný závit jako zbraně Tippmann A5 a X7, bohužel průměr v těle pistole je pro hlavně od jiných výrobců než Tippmann příliš malý, takže se musíme spokojit jen se s nabídkou Tactical Barrel 10´´ nebo Tactical Rifled Barrel 14´´ cenách od 790,- do 1090,- Kc.

Zbraň TPX nabízí také možnost upgrade pomocí speciálního adaptéru, který umožňuje napojení na hadici (např. Spyder Remote Coil with Quick Disconnect) a propojení zbraně s běžnou lahví s CO2 nebo vzduchem. Tím sice získáte takřka neomezenou kapacitu plynu a nebudete stačit měnit zásobníky. 

Zbraň je dodávána v atraktivním kufříku a součástí balení jsou dva zásobníky a sada na údržbu. Další samostatné zásobníky lze dokoupit zvlášť za 670,- a prodávají se v balení po dvou kusech..

Pozor - aktuálně prodávané kusy již mají na rozdíl od prvních sérii instalovaný CO2 upgrade kit, což řeší problém při napichování 12 gr. bombiček.

TPX je geniálně jednoduchá a spolehlivá pistole s průměrnou přesností určená hlavně pro rekreační a military hraní. Své příznivce si najde hlavně v řadách hledačů reality, která je v reálu nereálná. Děkuji za zapůjčení TPX PAINTBALL SHOPu Brno a všem přeji příjemnou válku.

TPX 001
TPX 002
TPX 003
TPX 004
TPX 005
 
Za zapůjčení díky Paintball Shopu Brno

Přidat komentář