O paintballu

 
Paintball je moderní, rychle se rozvíjející adrenalinový sport, ve kterém není ani tak důležitá fyzická kondice a síla, ale především schopnost přemýšlet a rychle se rozhodovat. Paintball je hra týmová, tudíž komunikace mezi hráči, týmová spolupráce a správná taktika je klíčem k úspěchu.

Paintball se hraje jak rekreačně na přírodních hřištích (většinou v lese), kde způsob hry připomíná spíše výcvik speciálních jednotek, přičemž důraz je kladen hlavně na utajení a dobře promyšlenou taktiku, tak i jako vrcholový sport na speciálních hřištích postavených z nafukovacích překážek, kde jsou již kladeny značné nároky na technické vybavení hráčů.

Paintball je plný napětí, dobrodružství a vzrušení, ale především je to opravdu báječná zábava!
Jak se hraje?

Přestože existuje mnoho variant této hry, většinou proti sobě stojí dva týmy a cílem hry je získat vlajku soupeře, ubránit vlastní vlajku a zároveň vyřadit co nejvíce protihráčů. Hráč, který je zasažen kuličkou, kterána něm zanechala jasnou barevnou značku, je ze hry vyřazen (férové přiznání zásahu je nejen základním předpokladem hry, ale i věcí osobní cti hráče). Hráč, který odchází ze hřiště, nesmí dávat znamení ani jinak komunikovat s ostatními hráči na hřišti.

Mezi další oblíbené herní varianty patří i dobývání objektů, záchrana rukojmích, či zneškodnění bomby. Princip hry však zůstává vždy stejný - porazit nepřítele.

Způsob hry také výrazně ovlivňuje počet zúčastněných hráčů. Může jich být šest, ale také šedesát. Výjimkou ale také nejsou hry, kterých seúčastní i několik set hráčů. Počet hráčů je limitován pouze rozlohou a členitostí hřiště. Časový limit her bývá většinou 20 minut, ale vždy záleží na variantě dané hry.

Na průběh hry dohlíží rozhodčí, který dbá na dodržování pravidel, a zasahuje v případě sporných zásahů.
S čím se hraje?

Sheridan PGP - Manual (pumpa)Ke hře se používají speciální značkovací zbraně na stlačený vzduch nebo CO2, které vystřelují želatinové kuličky naplněné barvou. Jejich dostřel je kolem 50 metrů a rychlost kuličky se pohybuje na hranici 90m/s (300 fps).

Kingman Spyder MR1Paintballové zbraně jsou různých druhů a tvarů. Liší se od sebe nejenom vzhledem, ale i způsobem nabíjení či kadencí. Od malých pistolí na 12gramové CO2 bombičky a 10 kuliček v zásobníku, kdy je potřeba před každým výstřelem tzv. natáhnout, až po vysoce výkonné elektro-pneumatické zbraně s plnitelnými bombami na stlačený vzduch a zásobníkem na 200 kuliček skadencí až 31 kuliček/s. Zdá se Vám být kadence nereálná? Podívejte se sem.

Shocker 2003Neméně podstatnou, ba dokonce nejdůležitější součástí výbavy, je ale speciální paintballová maska chránící celý obličej, bez níž by hra byla vyloženým hazardem, a bylo by jen otázkou času, kdy byste potřebovali očního lékaře.

K dalšímu vybavení hráče patří paintballové rukavice, které mají zesílený hřbet, dále pak vhodné oblečení, většinou v podobě vojenských maskáčů či jiného pevného ošacení, a také pevná, nejlépe kotníková obuv.Kde se hraje?

Military hřištěPaintballové hřiště může být přírodní či uměle postavené, ale vždy by mělo být dostatečně členité a s mnoha překážkami, které mohou hráči použít jako kryty. Jako překážky lze využít nejen terénní nerovnosti, ale i stromy, budovy či uměle vytvořené překážky v podobě palet, beden, pneumatik apod. Velkou oblibu pak získávají hřiště vybudovaná v bývalých vojenských areálech nebo také v opuštěných budovách.

006.jpgTam, kde nejsou vhodné přírodní podmínky, lze postavit speciální paintballové hřiště tvořené z nafukovacích překážek. Hřiště svou velikostí připomíná tenisový kurt. Celé hřiště je pak zajištěno bezpečnostní sítí, takže samotnou hru lze pak sledovat z bezprostřední blízkosti, třeba v roli diváka.

Na dobře postaveném přírodním či umělém hřišti budete po celý den objevovat nové možnosti hry, aniž by se stala jednotvárnou.

Kdo ho hraje?

Paintball hrají po celém světě miliony mužů i žen všech věkových kategorií, povolání, životních stylů a společenských vrstev. Každý si zde najde svůj styl hry, který mu nejlépe vyhovuje (od rychlých a dynamických útočných akcí, přes přepadové akce jednotlivců, až po snipery, kteří čekají v utajení v blízkosti vlastní základny na nepozorného, vlajky chtivého nepřítele).

Všichni mají ale jedno společné - soutěživého ducha a chuť zažít nějaké dobrodružství.

A co Vy?Historie paintballu

První zárodky paintballu se zrodily v Austrálii, a to před několika desítkami let, kdy pastevci ovcí začali používat vzduchové pistole vystřelující kuličky, naplněné nesmývatelným barvivem, pro jednodušší a rychlejší značkování velkých stád ovcí. Odtud se tato novinka přenesla do Spojených států, kde se pravděpodobně již tehdy odehrály první přestřelky mezi honáky, prvními hráči paintballu.

První praktické využití pak paintball našel kde jinde než v armádě. Poté, co byl vyřešen problém se sériovou výrobou kuliček se snadno smývatelnou barvou, vývojem účinné ochrany proti zranění očí a upravením původně pracovního nástroje v použitelnou zbraň, byl paintball zařazen do výcviku speciálních jednotek jako realistická simulace boje se střelnými zbraněmi.

Teprve po rozšíření na vojenských základnách a výcvikových centrech se paintball opět vrátil zpět do civilní sféry, ale už jako sportovní disciplína.

Od prvního oficiálního turnaje v roce 1981 ve státě New Hampshire v USA se paintball rozšířil nejprve ve Spojených státech a Kanadě, poté i Austrálii, západní Evropě a Japonsku. V ČR se hraje paintball od roku 1992, a to zásluhou Borise Browna, který zde zahájil provoz prvního paintballového hřiště.

Paintball má v podstatě podobnou minulost jako mnoho dalších sportovních disciplín, které byly kdysi součástí vojenského výcviku a válečného umění, jako např. judo nebo šerm. Stejně jako tyto sporty sei paintball vzdálil od své původní podoby na australských pastvinách a zařadil se mezi ostatní týmové sporty.

Zvláštní napětí a opravdu zajímavé zážitky však nabízí hráčům stále.


Všechny články o paintballu jsou uloženy v příslušných sekcích.

Foto z akce

 
spinner

Na Fóru

Vyhledávání

Kdo je online

Právě přítomno: 58 hostů a žádný člen